Needle roller and cage assemblies K20X24X17-INA
Part number : K20X24X17-INA
INA
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K20X24X17-INA INA, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 17 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-33 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-33
Rotary shaft seal - OAS-45X62X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    21300  RPM
  • WEIGHT
    12  G
  • DYNAMIC LOAD
    12.9  KN
  • STATIC LOAD
    20.4  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description