Needle roller and cage assemblies K18-22-17-INA
Part number : K18-22-17-INA
INA
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K18-22-17-INA INA, has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 17 mm.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
O-Ring seal - OR-17X1.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-17X1.50-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    30  G
  • DYNAMIC LOAD
    12.1  KN
  • STATIC LOAD
    18  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description