Needle roller and cage assemblies K14-18-13-SKF
Part number : K14-18-13-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K14-18-13-SKF SKF, has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 13 mm.
  10 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6201-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6201-SKF
Rotary shaft seal - OAS-30X40X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X7-FPM
Thrust washer - AS1629-IKO IKO
THRUST WASHER AS1629-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • LIMITING SPEED
    28000  RPM
  • WEIGHT
    7  G
  • DYNAMIC LOAD
    7.92  KN
  • STATIC LOAD
    10.2  KN
  • PACKAGING
    1
Description