Needle roller and cage assemblies K10X13X16-TV-INA
Part number : K10X13X16-TV-INA
INA
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K10X13X16-TV-INA INA, has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 13 mm and a thickness of 16 mm.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller and cage assemblies - K10-13-16 GEN
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K10-13-16
Rotary shaft seal - OAS-15X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15X30X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    13  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • LIMITING SPEED
    29500  RPM
  • WEIGHT
    6  G
  • DYNAMIC LOAD
    7.1  KN
  • STATIC LOAD
    9.3  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description