Axial needle roller AXW50-INA
Part number : AXW50-INA
INA
Description
The Axial Needle Roller, known as AXW50-INA INA, has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 73 mm and a thickness of 4.2 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 2 bolts - UCP207 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP207
Drawn cup roller clutches - CSK25-PP GEN
DRAWN CUP ROLLER CLUTCHES CSK25-PP
Thrust washer - AS5070-IKO IKO
THRUST WASHER AS5070-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73  MM
  • THICKNESS
    4.2  MM
  • WEIGHT
    50  G
  • DYNAMIC LOAD
    32  KN
  • STATIC LOAD
    143  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description