Bearing inner race IR55-65-28-SKF
Part number : IR55-65-28-SKF
SKF
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR55-65-28-SKF SKF has an inside diameter of 55 mm, an outside diameter of 65 mm and a length of 28 mm. It is manufactured in .
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32313-J2-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32313-J2-Q-SKF
Bearing inner race - IR55-65-28 GEN
BEARING INNER RACE IR55-65-28
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    28  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    216  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description