Bearing inner race IR55-60-25-SKF
Part number : IR55-60-25-SKF
SKF
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR55-60-25-SKF SKF has an inside diameter of 55 mm, an outside diameter of 60 mm and a length of 25 mm. It is manufactured in .
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK6012-SKF SKF
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK6012-SKF
Bearing inner race - LRT556035-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT556035-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    175  G
  • PACKAGING
    1
Description