Bearing inner race IR50X55X35
Part number : IR50-55-35
GEN
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR50X55X35 Generic has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 55 mm and a length of 35 mm. It is manufactured in .
  34 parts in stock (10 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-150 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-150
4 4
Drawn cup needle roller bearing - HK5520-HLA-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK5520-HLA-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    35  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    112  G
  • PACKAGING
    1
Description