Bearing inner race IR50X55X20-IS1-SKF
Part number : IR50X55X20-IS1-SKF
SKF
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR50X55X20-IS1-SKF SKF has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 55 mm and a length of 20 mm. It is manufactured in .
  14 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Bearing inner race - IR50X55X35-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR50X55X35-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    72  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description