Bearing inner race IR50-55-20
Part number : IR50-55-20
GEN
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR50-55-20 Generic has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 55 mm and a length of 20 mm. It is manufactured in .
  13 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK5520-HLA-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK5520-HLA-INA
Bearing inner race - IR35-40-30 GEN
BEARING INNER RACE IR35-40-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    63  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description