Bearing inner race IR35-40-17-SKF
Part number : IR35-40-17-SKF
SKF
Description
The Bearing Inner Race known by the reference IR35-40-17-SKF SKF has an inside diameter of 35 mm, an outside diameter of 40 mm and a length of 17 mm. It is manufactured in .
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RSH-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-62 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-62
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • TYPE
    IR
  • WEIGHT
    39  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description