Replacement insert SB208-GAY40NPPB
Part number : SB208-GAY40NPPB
GEN
Description
The SB208-GAY40NPPB Generic Replacement Insert measures 40 mm inside diameter, 80 mm outside diameter and 39.5 mm in thickness. It is made of .
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206-J2-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30206-J2-Q-SKF
Housed bearing - 2 bolts - GLCTE08 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS GLCTE08
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    39.5  MM
  • WEIGHT
    530  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description