Replacement insert GSH50-XL-2RSR-B-INA
Part number : GSH50-XL-2RSR-B-INA
INA
Description
The GSH50-XL-2RSR-B-INA INA Replacement Insert measures 50 mm inside diameter, 90 mm outside diameter and 40 mm in thickness. It is made of cast iron.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Self aligning roller bearing - 22210-E-C3-SKF SKF
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22210-E-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    40  MM
  • MATERIAL
    cast iron
  • WEIGHT
    678  G
  • DYNAMIC LOAD
    35  KN
  • STATIC LOAD
    23.1  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description