Replacement insert GE50-XL-KRR-B-INA
Part number : GE50-XL-KRR-B-INA
INA
Description
The GE50-XL-KRR-B-INA INA Replacement Insert measures 50 mm inside diameter, 90 mm outside diameter and 62.8 mm in thickness. It is made of .
  2 parts in stock (1 day ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6209-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-SKF
Replacement insert - GE40-KRR-B GEN
REPLACEMENT INSERT GE40-KRR-B
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    62.8  MM
  • WEIGHT
    984  G
  • DYNAMIC LOAD
    37.5  KN
  • STATIC LOAD
    23.2  KN
  • PACKAGING
    2
Description