Replacement insert 1245-45ECG-RHP
Part number : 1245-45ECG-RHP
RHP
Description
The 1245-45ECG-RHP RHP Replacement Insert measures 45 mm inside diameter, 85 mm outside diameter and 30.2 mm in thickness. It is made of .
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    30.2  MM
  • LIMITING SPEED
    3700  RPM
  • WEIGHT
    870  G
  • DYNAMIC LOAD
    32.5  KN
  • STATIC LOAD
    20.5  KN
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description