Replacement insert 1060-55G-RHP
Part number : 1060-55G-RHP
RHP
Description
The 1060-55G-RHP RHP Replacement Insert measures 55 mm inside diameter, 110 mm outside diameter and 65 mm in thickness. It is made of cast iron.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Self aligning roller bearing - 22210-EK-SKF SKF
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22210-EK-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    65  MM
  • LIMITING SPEED
    2800  RPM
  • MATERIAL
    cast iron
  • WEIGHT
    1470  G
  • DYNAMIC LOAD
    48  KN
  • STATIC LOAD
    33  KN
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description