Replacement insert 1040-40-DECG-RHP
Part number : 1040-40-DECG-RHP
RHP
Description
The 1040-40-DECG-RHP RHP Replacement Insert measures 40 mm inside diameter, 80 mm outside diameter and 56.3 mm in thickness. It is made of .
  5 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2Z-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-47 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-47
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    56.3  MM
  • WEIGHT
    697  G
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description