Deep groove ball bearing ZKLN90150-2Z-XL-INA
Part number : ZKLN90150-2Z-INA
INA
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as ZKLN90150-2Z-XL-INA from the brand INA, has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 150 mm and a thickness of 55 mm.
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    150  MM
  • THICKNESS
    55  MM
  • SEALING
    Shield on both sides
  • WEIGHT
    4500  G
  • LIMITING SPEED
    3500  RPM
  • DYNAMIC LOAD
    149  KN
  • STATIC LOAD
    395  KN
Description