Deep groove ball bearing TS2-6208-LLBA-GLBA-CS40-PX11-V45-NTN
Part number : TS2-6208-LLBA-GLBA-CS40-PX11-V45-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as TS2-6208-LLBA-GLBA-CS40-PX11-V45-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 18 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6308-T2X2-LLBA-CS40-PX13-L683Q32-NTN NTN
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-T2X2-LLBA-CS40-PX13-L683Q32-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    368  G
  • PACKAGING
    1
Description