Deep groove ball bearing TMB203-JR2-42-C3-NTN
Part number : TMB203-JR2-42-C3-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as TMB203-JR2-42-C3-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 12 mm.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X30X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X30X6-NBR
Drawn cup needle roller bearing - 7E-HKS33X38X8-NTN NTN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING 7E-HKS33X38X8-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • CAGE
    Steel
  • WEIGHT
    98.4  G
  • PACKAGING
    1
Description