Deep groove ball bearing MR24371-LLB-ENDURO
Part number : MR24371-LLB-ENDURO
ENDURO
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as MR24371-LLB-ENDURO from the brand ENDURO, has an inner diameter of 24 mm, an outer diameter of 37.1 mm and a thickness of 7 mm.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS2542 GEN
THRUST WASHER AS2542
Deep groove ball bearing - MR2437-LLB-ENDURO ENDURO
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING MR2437-LLB-ENDURO
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    24  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37.1  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
Description