Deep groove ball bearing MR190537-2RS-ENDURO
Part number : MR190537-2RS-ENDURO
ENDURO
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as MR190537-2RS-ENDURO from the brand ENDURO, has an inner diameter of 19.05 mm, an outer diameter of 37 mm and a thickness of 9 mm.
  25 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-19X37X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-19X37X7-NBR
Tapered roller bearing - PLC63-1 GEN
TAPERED ROLLER BEARING PLC63-1
Ball - BA-18.256-ACIER GEN
BALL BA-18.256-ACIER
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    19.05  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    42  G
  • PACKAGING
    1
Description