Deep groove ball bearing J1040-40GCR-RHP
Part number : J1040-40GCR-RHP
RHP
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as J1040-40GCR-RHP from the brand RHP, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 49.2 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    49.2  MM
  • WEIGHT
    640  G
  • PACKAGING
    1
Description