Deep groove ball bearing F6003-20-2RS
Part number : F6003-20-2RS
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as F6003-20-2RS from the brand Generic, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 11 mm.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS1528 GEN
THRUST WASHER AS1528
Rotary shaft seal - OAS-35X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X47X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6004-22-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-22-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • 2ND OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • 2ND THICKNESS
    13  MM
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description