Deep groove ball bearing BD50-8-NSK
Part number : BD50-8-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as BD50-8-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 23.8 mm.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-47 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-47
Replacement insert - HC-209 GEN
REPLACEMENT INSERT HC-209
Drawn cup needle roller bearing - B3616-IKO IKO
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING B3616-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    23.8  MM
  • WEIGHT
    383  G
  • PACKAGING
    1
Description