Deep groove ball bearing BD17-31-T1XDDUM8CG-NSK
Part number : BD17-31-T1XDDUM8CG-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as BD17-31-T1XDDUM8CG-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 17.5 mm.
  29 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ10-15-10 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ10-15-10
Rotary shaft seal - OAS-30X66X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X66X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6302-RMX GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6302-RMX
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    17.5  MM
  • WEIGHT
    98  G
  • PACKAGING
    1
Description