Deep groove ball bearing B30-72-C3-NSK
Part number : B30-72-C3-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as B30-72-C3-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 16 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • RADIAL CLASS
    C3
  • 2ND OUTSIDE DIAMETER
    67.8  MM
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    221  G
  • PACKAGING
    1
Description