Deep groove ball bearing 7905UG-GMP42-L606Q1-NTN
Part number : 7905UG-GMP42-L606Q1-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 7905UG-GMP42-L606Q1-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 9 mm.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61903-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61903-2RS
Rotary shaft seal - OAS-42X52X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X52X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • CONTACT ANGLE
    20  °
  • RADIAL CLASS
    CN
  • SEALING
    Non-tight
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description