Deep groove ball bearing 6304B12D56-ASFERSA
Part number : 6304B12D56-ASFERSA
ASFERSA
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6304B12D56-ASFERSA from the brand ASFERSA, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 12 mm.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-20-20 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-20-20
Deep groove ball bearing - 98306 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 98306
Rotary shaft seal - OAS-15.60X25.50X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15.60X25.50X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    151  G
  • PACKAGING
    1
Description