Deep groove ball bearing 6303-2Z-V14-17
Part number : 6303-2Z-V14-17
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6303-2Z-V14-17 from the brand Generic, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 14 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Rotary shaft seal - OAS-8X18X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-8X18X5-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-17 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • SEALING
    Shield on both sides
  • 2ND THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    119  G
  • PACKAGING
    1
Description