Deep groove ball bearing 63-28-NR-NTN
Part number : 63-28-NR-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-28-NR-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 18 mm.
  2 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X54X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X54X10-NBR
Needle roller and cage assemblies - K20-26-17-SKF SKF
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K20-26-17-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • RADIAL CLASS
    CN
  • CAGE
    Sheet metal
  • SEALING
    Non-tight
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    302  G
  • DYNAMIC LOAD
    29.6  KN
  • STATIC LOAD
    14  KN
  • PACKAGING
    1
Description