Deep groove ball bearing 6205-26V16TN-NTN
Part number : 6205-26V16TN-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6205-26V16TN-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 26 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 15 mm.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-9.50 GEN
BALL BA-9.50
Rotary shaft seal - OAS-35X56X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X56X8-NBR
Gearbox bearing - 3TM-SC05B97-NTN NTN
GEARBOX BEARING 3TM-SC05B97-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    26  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description