Deep groove ball bearing 6202-ZZ-16
Part number : 6202-ZZ-16
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6202-ZZ-16 from the brand Generic, has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 11 mm.
  50+ parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RS-16 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RS-16
External circlip - CIRCLIP-EXT-16 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-16
Housed bearing - 4 bolts - UCF204 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF204
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • SEALING
    Shield on both sides
  • WEIGHT
    42  G
  • PACKAGING
    1
Description