Deep groove ball bearing 6202-2RS-12-C3
Part number : 6202-2RS-12-C3
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6202-2RS-12-C3 from the brand Generic, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 11 mm.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description