Deep groove ball bearing 6201-13-2RS
Part number : 6201-13-2RS
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6201-13-2RS from the brand Generic, has an inner diameter of 13 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 10 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X62X10-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-13 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-13
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    13  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description