Deep groove ball bearing 608-2RSW11
Part number : 608-2RSW11
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 608-2RSW11 from the brand Generic, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 11 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Rotary shaft seal - OA-10X19X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-10X19X4-NBR
Thrust washer - AS0821 GEN
THRUST WASHER AS0821
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description