Deep groove ball bearing 608-2RS-OD24-ZEN
Part number : 608-2RS-OD24-ZEN
ZEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 608-2RS-OD24-ZEN from the brand ZEN, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 7 mm.
  34 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-133.07X1.78-FPM90 GEN
O-RING SEAL OR-133.07X1.78-FPM90
Wave spring washer - WSW-23.51-18.26-0.25-SS GEN
WAVE SPRING WASHER WSW-23.51-18.26-0.25-SS
Deep groove ball bearing - E13-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING E13-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    14  G
  • DYNAMIC LOAD
    3.293  KN
  • STATIC LOAD
    1.379  KN
  • PACKAGING
    1
Description