Deep groove ball bearing 6006-31-JTEKT
Part number : 6006-31-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6006-31-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 31 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 13 mm.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X55X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X55X8-NBR
Gearbox bearing - 10Q30207A-SNR SNR
GEARBOX BEARING 10Q30207A-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    31  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description