Deep groove ball bearing 60-28-2RS-NR-JTEKT
Part number : 60-28-2RS-NR-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 60-28-2RS-NR-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 12 mm.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RS
Rotary shaft seal - OAS-14X22X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-14X22X5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    106  G
  • PACKAGING
    1
Description