Deep groove ball bearing 60-22-2RS-C3
Part number : 60-22-2RS-C3
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 60-22-2RS-C3 from the brand Generic, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 44 mm and a thickness of 12 mm.
  37 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X44X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X44X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6904-2RS-C3 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6904-2RS-C3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    69  G
  • PACKAGING
    1
Description