Deep groove ball bearing 5202-EE-G15-SNR
Part number : 5202-EE-G15-SNR
SNR
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 5202-EE-G15-SNR from the brand SNR, has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 15.9 mm.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X36X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X36X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    15.9  MM
  • CONTACT ANGLE
    25  °
  • RADIAL CLASS
    CN
  • CAGE
    Polyamide
  • SEALING
    Seal on both sides
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    69  G
  • LIMITING SPEED
    14000  RPM
  • DYNAMIC LOAD
    11.4  KN
  • STATIC LOAD
    7.1  KN
  • PACKAGING
    1
Description