Deep groove ball bearing 35KW03-G5-NSK
Part number : 35KW03-G5-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 35KW03-G5-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 59.15 mm and a thickness of 18.8 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - LM102949-LM102910 GEN
TAPERED ROLLER BEARING LM102949-LM102910
Hydraulic seal - US-55X75X10-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-55X75X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    59.15  MM
  • THICKNESS
    18.8  MM
  • 2ND THICKNESS
    11.8  MM
  • WEIGHT
    182  G
  • PACKAGING
    1
Description