Deep groove ball bearing 203KRR-2RS-FORO16H7
Part number : 203KRR-2RS-FORO16H7
GEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 203KRR-2RS-FORO16H7 from the brand Generic, has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 18.3 mm.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Replacement insert - HC207 GEN
REPLACEMENT INSERT HC207
Oil filled plain bronze bush - BNZ26-30-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ26-30-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    18.3  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • 2ND THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    83  G
  • PACKAGING
    1
Description