Deep groove ball bearing 16021-ZEN
Part number : 16021-ZEN
ZEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 16021-ZEN from the brand ZEN, has an inner diameter of 105 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 18 mm.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16021 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16021
Replacement insert - UC209 GEN
REPLACEMENT INSERT UC209
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    105  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • WEIGHT
    1221  G
  • LIMITING SPEED
    3100  RPM
  • DYNAMIC LOAD
    76.3  KN
  • STATIC LOAD
    86.5  KN
  • PACKAGING
    1
Description