Mast guide bearing MG70MM-4-ENDURO
Part number : MG70MM-4-ENDURO
ENDURO
Description
The Mast Guide Bearing, known as MG70MM-4-ENDURO ENDURO, has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 129 mm and a thickness of 40 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    129  MM
  • THICKNESS
    40  MM
  • WEIGHT
    4195  G
  • DYNAMIC LOAD
    128.9  KN
  • STATIC LOAD
    198.5  KN
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
  • APPLICATIONS
Description