Castor bearing DR19C3L8
Part number : DR19C3L8
GEN
Description
The Castor Bearing, known as DR19C3L8 Generic, has an inner diameter of 8.4 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 6 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-2RS
O-Ring seal - OR-18X2-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-18X2-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description