Castor bearing BSR-608-ZZ-40-11
Part number : BSR-608-ZZ-40-11
GEN
Description
The Castor Bearing, known as BSR-608-ZZ-40-11 Generic, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 11 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description