Castor bearing 608-ZZ-28-RW1
Part number : 608-ZZ-28-RW1
GEN
Description
The Castor Bearing, known as 608-ZZ-28-RW1 Generic, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 11 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Ball - BA-8 GEN
BALL BA-8
8 8
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description