Cam follower KR19-PPA-INA
Part number : KR19-PPA-INA
INA
Description
The Cam Follower, known as KR19-PPA-INA INA, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 11 mm.
  10 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-25X35X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-25X35X7-10-NBR90
Tapered roller bearing - 30303-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30303-TIMKEN
Oil filled plain bronze bush - AM253220 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AM253220
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • LIMITING SPEED
    11000  RPM
  • WEIGHT
    39  G
  • DYNAMIC LOAD
    3.55  KN
  • STATIC LOAD
    4.1  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description