Oil filled flanged bronze bush BNZF16-22-28-3-12
Part number : BNZF16-22-28-3-12
GEN
Description
The Oil Filled Flanged Bronze Bush known by the reference BNZF16-22-28-3-12 Generic has an inside diameter of 16 mm, an outside diameter of 22 mm and a length of 12 mm. It is manufactured in .
  42 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled flanged bronze bush - BNZF16-22-28-3.5-30 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF16-22-28-3.5-30
Housed bearing - 2 bolts - UCP206 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    19  G
  • OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE
    28  MM
  • FLANGE THICKNESS
    3  MM
Description